22 gru 2023

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025

0 Komentarzy

Szkoła Podstawowa nr 30, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Gliwicach, otrzymała wsparcie finansowe w roku 2023, w ramach Rządowego Programu: Priorytet 3 – “Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025″,

programu, którego celem jest tworzenie warunków dla rozwoju czytelnictwa poprzez zapewnienie środków na realizację określonych przedsięwzięć i inicjatyw.

Szkoła otrzymała dofinansowanie w kwocie 12 000 zł, na Kierunek interwencji 3.2. zakup nowości wydawniczych oraz elementów wyposażenia do bibliotek szkolnych i pedagogicznych. Całkowita wartość inwestycji wyniosła 15 000 zł.

Zostały zakupione książki, będące nowościami wydawniczymi, lektury, książki związane z historią Polski, a każda z książek dostała pieczątkę informującą, że została zakupiona w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Z puli na wyposażenie biblioteki szkolnej zostały zakupione elementy takie jak: lampa, biblioteczka, pufy, siedzisko piankowe i poduszki do siedzenia, 3 duże, metalowe regały na książki, 2 mniejsze, białe regały i pudełka do nich.  Ze środków przeznaczonych na promocję czytelnictwa zostały zakupione książki i gadżety czytelnicze na nagrody dla uczestników konkursów z klas 1-3 i 4-8 oraz materiały plastyczne do konkursów. Działania promujące czytelnictwo-konkursy dla uczniów, będą kontynuowane do końca roku szkolnego 2023/2024.

Dnia 29 listopada, zostało zorganizowane, spotkanie autorskie dla klas 1-8 z Robertem Słotą – redaktorem i tłumaczem książki Hansa Alexandra: ,,Podania i historie. O duchach powiatu kozielskiego”. Książka została wydana w wersji polsko-niemieckiej. Oryginalna, pierwsza wersja publikacji została wydana wyłącznie w języku niemieckim w 1939 roku. Na spotkaniu Pan Robert opowiedział o Górnym Śląsku, interesujących podaniach i legendach z tego regionu – uczniowie mogli posłuchać wielu niezwykłych historii, które przechodziły z pokolenia na pokolenie i babcie opowiadały je wnukom w długie zimowe wieczory lub w celach pedagogicznych, aby ostrzec przed niebezpiecznymi miejscami i sytuacjami. Opowiadał o utopkach, wiedźmach, strzygach, skarbach. Uczniowie byli zafascynowani i zadawali mnóstwo pytań. Pan Robert przekazał w darze swoje książki z dedykacją dla czytelników biblioteki szkolnej ZSO nr 5 i dzięki temu wszyscy uczniowie będą mogli pogłębić swoją wiedzę na temat legend z regionu. Został ogłoszony konkurs biblioteczno-świetlicowy dla uczniów klas 1-3 na ilustracje związane z historiami opowiadanymi przez Pana Słotę.   

Dla uczniów klas 4-8 został ogłoszony konkurs literacko-plastyczny: ,,Obraz i słowo”. Zadanie konkursowe polegało na zilustrowaniu fragmentu tekstu lub zinterpretowaniu znanego obrazu. Forma wypowiedzi literackiej oraz technika wykonania pracy plastycznej były dowolne.

Uroczyste podsumowanie obu konkursów wraz z wręczeniem nagród odbędzie się w styczniu 2024.

Dzięki realizacji Programu wzrosła liczba wypożyczeń z biblioteki szkolnej, wzrosła też atrakcyjność biblioteki dla uczniów SP 30, którzy często i z ochotą przychodzą do biblioteki, zarówno na przerwach jak i podczas okienek, przed lekcjami i po lekcjach. Chętnie biorą udział w różnorodnych działaniach organizowanych przez nauczyciela bibliotekarza – konkursach, akcjach czytelniczych.

[do góry]
Skip to content